Historie

TJ SOKOL Týn n/B byl založen v roce 1921. V roce 1931 byly zhotoveny plány na postavení Sokolovny stavitelem Hudcem a arch.Holešovským. V roce 1932 byla postavena budova Sokolovny. Menší sklep pod sálem tělocvičny měl původně sloužit jako šatna. Ve velkém sklepě bylo skladováno pivo a led. V budově Sokolovny byla vybudována promítací kabina.

V roce 1971 došlo k nezbytným stavebním úpravám budovy. Nad obvodem vestibulu byla postavena nástavba, původní promítací kabina byla zrušena. V roce 1987 byla původní tašková krytina střechy vyměněna za hliníkovou, která je tu dodnes. Dále byly vybudovány sprchy a před budovou postaveny přístřešek a kůlna, které nutně potřebují rekonstrukci. Přibyla také šatna se schodištěm nad sálem tělocvičny.

V roce 1995 došlo na opravu prohnilého stropu v sále a bylo instalováno nové osvětlení. Následně byla obroušena a nalakována podlaha tělocvičny a celá Sokolovna byla vymalována.

Změnou doby došlo ke snížení zájmu o sportovní činnost u mladých lidí a o údržbu sokolovny se dále nikdo pořádně nestaral. Ke změně došlo až kolem roku 2005, kdy se starší členové sokola v čele s Břetislavem Brázdou rozhodli Sokol v Týně znovu postavit na nohy a to se nám daří.

Za přispění obce Týn n/B bylo v roce 2009 zrekonstruováno sociální zařízení se sprchou.

V roce 2009 jsme poprvé žádali na MAS ZÁHOŘÍ BEČVA v rámci dotačního programu LEADER 2008-2013 o dotaci na rekonstrukci Sokolovny. Napoprvé jsme neuspěli. Ale my neradi prohráváme, tak jsme pokračovali v rozdělané práci a v následujícím roce opět zažádali.

sok.reko.23.JPGV roce 2010 jsme již uspěli a mohla se tak naplno rozběhnout rekonstrukce, kdy byly vyměněny okna, dveře, rýny, položena nová plocha v tělocvičně nebo udělána nová fasáda.

Za dotace od Sokolské župy došlo k instalaci nového osvětlení, byla opravena klubovna a částečně i sklepní prostory.

Dále se snažíme získat dotaci z MŠMT na vybudování multifunkčního venkovního hřiště.

Sokol v Týně je spojen především s volejbalem, kdy ještě donedávna se zde pořádali memoriály Antonína Plisky v turnaji mužů a Jaroslava Dohnala v turnaji žen.

Naše volejbalová družstva byla úspěšná ve sbírání trofejí a diplomů a to především zásluhou dlouholetého náčelníka Rostislava Plisky.

Na jeho činnost v současnosti navazuje Bětka Kůřilová, která se kromě výkonného výboru, hraní za ženy věnuje trénování žáček (od roku 2010), které pod jejím vedením začínají sbírat úspěchy.

V současnosti kromě volejbalu patří k nejfrekventovanějším sportům: florbal, fotbal, ping-pong, badminton.

Kromě členů Sokola, je Sokolovna využívána Základní školou Týn n/B.

K činnosti Sokola patří nepochybně dětské karnevaly, Sokolské Šibřinky, dětské dny. 

V současné době máme 56 členů, z toho 21 jsou mladší 18-ti let.

Aktuality

16.04.2024 - aktualizace rozvrhu sokolovny